Solano Community College Logo, Tree breaking out of half dome.

Tutor Schedule

Click on the subjects below to find specific times and locations for drop-in tutoring.

ACCOUNTING

 

Main Campus--Accounting

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

 9-10

Dustin E. ACCT 1

3:20-5

Libang Z.

ACCT 1, 2

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-2:30

Vanessa D.

ACC1

1-2:30

Dustin E.

ACCT 1


Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

 9-10

Dustin E. ACCT 1

3:20-5

Libang Z.

ACCT 1, 2


Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-2:20

Vanessa D.

ACCT 1

1-2:30

Dustin E.

ACCT 1

 

ASL

 

Main Campus--ASL

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subject

9-10:45

Quiara A.

ASL 1, 2, 3, 4, 52

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subject

10-1:30

Quiara A.

ASL 1, 2, 3, 4, 52

3-6

Janessa S.

ASL 1, 2, 3

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subject

9-10:45

Quiara A.

ASL 1, 2, 3, 4, 52

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subject

10-1:30

Quiara A. ASL 1, 2, 3, 4, 52

3-6

Janessa S.

ASL 1, 2, 3

 

 

 

Vallejo Center--ASL

 

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-12

Janessa S.

ASL 1, 2, 3

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-12

Janessa S.

ASL 1, 2, 3

 

ASTRONOMY

 

Main Campus--Astronomy

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

1:30-6

Kaitlyn W.

ASTR 10

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

2-3:30

Kaitlyn W.

ASTR 10

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

12-3:30

Kaitlyn W.

ASTR 10

 

BIOLOGY

 

Main Campus--Biology

 

  

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2:30

Shae H.

BIO 4, 5, 16

11-12:30

Larry B.

BIO 4, 5, 16

11-1

Katelyn F.

BIO 4, 5 ,16

1-6

Larry B.

BIO 4, 5, 16

1:30-6

Kaitlyn W.

BIO 15

3-5

Shae H. 

BIO 4, 5, 16

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12

Larry B.

BIO 4, 5, 16

1-6

Marilyn N.

BIO 4, 5, 16

1-6

Larry B.

BIO 4, 5, 16

2-3:30

Kaitlyn W.

BIO 15


Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1

Larry B.

BIO 4, 5, 16

11-6

Marilyn N.

BIO 4, 5, 16

1-5

Shae H.

BIO 4, 5, 16


Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2:30

Shae H.

BIO 4, 5, 16

10-2:30

Joanna A.

BIO 2

11-1

Katelyn F.

BIO 4, 5, 16

12-4:30

Marilyn N.

BIO 4, 5, 16

2-3:30

Kaitlyn W.

BIO 15

3-5

Shae H.

BIO 4, 5, 16


Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Shae H.

BIO 4, 5, 16

 

 

 

Vacaville Center--Biology

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-11

Jeffrey S.

BIO 2

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-4:30

Alyssa F.

BIO 2

1:30-6

Jeffrey S.

BIO 2

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-6

Ina B.

All Biology

9-11

Jeffrey S.

BIO 2

9-2

Alyssa F.

BIO 2

2-5:30

Joanna A.

BIO 2

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3:30

Alyssa F.

BIO 2

1:30-6

Jeffrey S.

BIO 2

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Ina B.

All Biology

9-2

Jeffrey S.

BIO 02

 

CHEMISTRY

 

Main Campus--Chemistry

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subject

9-2:30

Shae H.

CHEM 160

10-12

Thomas C.

CHEM 3, 4

3-5

Shae H.

CHEM 160

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-6

Thomas C.

CHEM 3, 4

1-6

Marilyn N.

CHEM 1, 2

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

10-12

Thomas C.

CHEM 3, 4

11-6

Marilyn N.

CHEM 1, 2

1-5

Shae H.

CHEM 160, 12

3-6

Kiana A.

CHEM 1

3-5

Elya K. CHEM 1, 2, 10, 160

  

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2:30

Shae H.

CHEM 160, 12

10-2:30

Joanna A.

CHEM 1, 160

11-4

Thomas C.

CHEM 3, 4

12-4:30

Marilyn N.

CHEM 1, 2

4:30-5:30

Elya K. CHEM 1, 2, 10, 160

3-5

Shae H.

CHEM 160, 12

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Shae H.

CHEM 160, 12

 

 

 

Vacaville Center--Chemistry

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-11

Jeffrey S.

CHEM 3, 4

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-4:30

Alyssa F.

CHEM 11

1:30-6

Jeffrey S.

CHEM 3, 4

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-11

Jeffrey S.

CHEM 3,4

9-2

Alyssa F.

CHEM 11

2-5:30

Joanna A.

CHEM 160, 1

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3:30

Alyssa F.

CHEM 11

1:30-6

Jeffrey S.

CHEM 3, 4

1-4

Kiana A.

CHEM 1

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Jeffrey S.

CHEM 3,4

 

 

 

Vallejo Center--Chemistry

 

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

3-6

Krechona N.

CHEM 160, 1

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

12-6

Krechona N.

CHEM 160, 1

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

3-6

Krechona N.

CHEM 160, 1

   

CHILD DEVELOPMENT

 

Main Campus--Child Development

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12

Sashareen A.

CDSF 070

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

CDSF 070

1-2

Sashareen A.

CDSF 1

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-11

Sashareen A.

CDSF 070

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

CDSF 070

1-2

Sashareen A.

CDSF 070

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Sashareen A.

CDSF 070

 

CIS

 

Main Campus--CIS

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3

Hannah W.

CIS 1, 15, 20, 22, 23, 52, 61, 78, 89

1-4

Daniel V.

CIS 1, 20, 22, 23

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3

Hannah W.

CIS 1, 15, 20, 22, 23, 52, 61, 78, 89

1-4

Daniel V.

CIS 1, 2, 20, 22

 

 

 

Vacaville Center--CIS


  

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Daniel V.

CIS 01, 20, 22, 23

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-4

Hannah W.

CIS 1, 15, 20, 22, 23, 52, 61, 78, 89

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Daniel V.

CIS 01, 20, 22, 23

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-4

Hannah W.

CIS 1, 15, 20, 22, 23, 52, 61, 78, 89

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Daniel V.

CIS 01, 20, 22, 23

 

 

 

Vallejo Center--CIS

  

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-1

Maz M.

CIS 73

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-4

Maz M.

CIS 73

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1; 2:15-6

Maz M.

CIS 73

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-12:30; 1-6

Maz M.

CIS 73

  

Saturday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Maz M.

CIS 73

COMMUNICATION

 

Main Campus--Communication

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12

Sashareen A.

COMM 1

10:30-2:30

Shae H.

COMM 10

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

COMM 1

1-2

Sashareen A.

COMM 1

  

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-11

Sashareen A.

COMM 1

11-4

Rita Z. COMM 1

1-6

Shae H.

COMM 10

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

COMM 1

9:30-2:30

Shae H.

COMM 10

1-2

Sashareen A.

COMM 1

3-6

Shae H.

COMM 10

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Shae H.

COMM 10

9-2

Sashareen A.

COMM 1

9-2

Rita Z. COMM 1

 

 

 

Vacaville Center--Communication

  

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-4:30

Alyssa F.

COMM 1

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Alyssa F.

COMM 1

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3:30

Alyssa F.

COMM 1

  

CRIMINAL JUSTICE

 

Main Campus--Criminal Justice

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12

Sashareen A.

CJ 1

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

CJ 1

1-2

Sashareen A.

CJ 1

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-11

Sashareen A.

CJ 1

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

CJ 1

1-2

Sashareen A.

CJ 1

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Sashareen A.

CJ 1



ECONOMICS

 

Main Campus--Economics

 

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-2:30

Vanessa D.

ECON 1, 2

 

*Professor Maghoney tutors ECON in Fairfield on Tuesdays, 9:30-10:30.

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-2:30

Vanessa D.

ECON 1, 2

 

 

 

Vacaville Center--Economics

 

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-4:30

Alyssa F.

ECON 2

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Alyssa F.

ECON 2

 

 *Professor Maghoney tutors ECON in Vacaville on Wednesdays, 9:30-10:30.

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3:30

Alyssa F.

ECON 2

 

ENGLISH/WRITING

 

Main Campus--English/Writing

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

 9-10

Dustin E. ENGL 360, 1, 2

9-12

Sashareen A.

ENGL 360, 1, 2

11-3

Sarah S.

All writing

11:30-4

Stephanie S.

All writing

1-5:30

Melissa F.

ENGL 360, 1, 2

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

ENGL 360, 1, 2

9-11:30

Sarah S.

All writing

12:30-5:30

Ryan T.

ENGL 360, 1, 2

1-2

Sashareen A.

ENGL 360, 1, 2

1-2:30

Dustin E.

ENGL 360, 1, 2

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

 9-10

Dustin E. ENGL 360, 1, 2

9-11

Sashareen A.

ENGL 360, 1, 2

11-3

Sarah S.

All writing

11-4 

Rita Z.

ENGL 1, 2

11:30-4

Stephanie S.

All writing

1-5:30

Melissa F.

ENGL 360, 1, 2

3-6

Kiana A.

ENGL 1, 2

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

ENGL 360, 1, 2

9-11:30

Sarah S.

All writing

12:30-5:30

Ryan T.

ENGL 360, 1, 2

1-2

Sashareen A.

ENGL 360, 1, 2

1-2:30

Dustin E.

ENGL 360, 1, 2

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Sashareen A.

ENGL 360, 1, 2

9-2 

Rita Z. 

ENGL 1, 2 

 

 

 

Vacaville Center--English/Writing



 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-6

Pedro J.

All Writing

2-6

Dominique P.

ENGL 1, 2

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-5

Sara S.

All Writing

12:30-4:30

Alyssa F.

ENGL 2

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12:30

Sara S.

All Writing

9-2

Alyssa F.

ENGL 2

9:30-5

Pedro J.

All Writing

2-6

Dominique P.

ENGL 1, 2

  

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-5

Sara S.

All Writing

9:30-1:30

Melissa F.

ENGL 1, 2

12:30-3:30

Alyssa F.

ENGL 2

1-4

Kiana A.

ENGL 1, 2

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9:30-1:30

Melissa F.

ENGL 1, 2

 

 

 

Vallejo Center--English/Writing

  

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

1-6

John G.

All Writing

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12; 4-6

John G.

All Writing

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

John G.

All Writing

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

John G.

All Writing

 

FOREIGN LANGUAGES

 

Main Campus--Foreign Languages

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Taylor K.

SPAN 1, 2

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1

Taylor K.

SPAN 1, 2

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Taylor K.

SPAN 1, 2

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1

Taylor K.

SPAN 1, 2

 

GEOGRAPHY

 

Main Campus--Geography

 

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

3-5

Elya K.

GEOG 1

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

4:30-5:30

Elya K.

GEOG 1

 

 

 

 

Vacaville Center--Geography

 

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-4:30

Alyssa F.

GEOG 1

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Alyssa F.

GEOG 1

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3:30

Alyssa F.

GEOG 1

 

MATH

 

Main Campus--MATH

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10

Dustin E.  

Up to MATH 104

9-10:30

Taylor K.

MATH 104, 4, 20, 21, Stats

10-12

Thomas C.

Up to MATH 21

12:30-3

Hannah W.

MATH 104, 4, 20, Stats

1-4

Daniel V.

MATH 104, 4, 20, 21, 40

1-5:30

Melissa F.

MATH 104, Stats

1:30-6

Kaitlyn W.

Stats

4-6

Megan G. 

MATH 112, 12

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1

Taylor K.

MATH 104, 4, 20, 21, Stats

11-2:30

Vanessa D.

Stats

11-6

Thomas C.

Up to MATH 21

12:30-5:30

Ryan T.

Up to MATH 21

1-2:30

Dustin E.

Up to MATH 104

2-3:30

Kaitlyn W.

Stats

3-6

Janessa S.

Up to MATH 104


Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10

Dustin E.  

Up to MATH 104 

9-10:30

Taylor K.

MATH 104, 4, 20, 21, Stats

10-12

Thomas C.

Up to MATH 21

12:30-3

Hannah W.

MATH 104, 4, 20, Stats

1-4

Daniel V.

MATH 104, 4, 20, 21, 40

1-5:30

Melissa F.

MATH 104, Stats

4-6

Megan G.

Math 12, 112 


Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1

Taylor K.

MATH 104, 4, 20, 21, Stats

11-2:30

Vanessa D.

Stats

11-4

Thomas C.

Up to MATH 21

12:30-5:30

Ryan T.

Up to MATH 21

1-2:30

Dustin E.

Up to MATH 104 

2-3:30

Kaitlyn W.

Stats

2-6

Megan G.

MATH 12, 112

3-6

Janessa S.

Up to MATH 104

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Hyunjin K.

MATH 310, 320, 330, 104, 4, 51, 2, 20, Stats

 

 

 

Vacaville Center--MATH

  

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Daniel V.

MATH 104, 4, 20, 21, 40

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12

Hyunjin K.

MATH 310, 320, 330, 104, 4, 51, 2, 20, Stats

11-4

Hannah W.

MATH 104, 4, 20, Stats

12:30-4:30

Alyssa F.

MATH 30

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Alyssa F.

MATH 30

9-10:30

Daniel V.

MATH 104, 4, 20, 21, 40

  

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9:30-1:30

Melissa F.

MATH 104, Stats

11-4

Hannah W.

MATH 104, 4, 20, Stats

12:30-3:30

Alyssa F.

MATH 30

3-5

Hyunjin K.

MATH 310, 320, 330, 104, 4, 51, 2, 20, Stats

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Daniel V.

MATH 104, 4, 20, 21, 40

9:30-1:30

Melissa F.

MATH 104, Stats

 

 

 

Vallejo Center--MATH

  

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-1

Maz M.

Up to MATH 4, 112, Stats

1-6

Hyunjin K.

MATH 310, 320, 330, 104, 4, 51, 2, 20, Stats

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-4

Maz M.

Up to MATH 4, 112, Stats

11-12

Janessa S.

Up to MATH 104

3-6

Krechona N.

Up to MATH 20

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1; 2:15-6

Maz M.

Up to MATH 4, 112, Stats

1-6

Hyunjin K.

MATH 310, 320, 330, 104, 4, 51, 2, 20, Stats

12-6

Krechona N.

Up to MATH 20

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

11-12

Janessa S.

Up to MATH 104

11-12:30; 1-6

Maz M.

Up to MATH 4, 112, Stats

  

Saturday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Maz M.

Up to MATH 4, 112, Stats

 

 MUSIC

 

Main Campus--Music

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12

Sashareen A.

MUSC 1

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

MUSC 1

1-2

Sashareen A.

MUSC 1

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-11

Sashareen A.

MUSC 1

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Sashareen A.

MUSC 1

1-2

Sashareen A.

MUSC 1

  

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Sashareen A.

MUSC 1

 

NUTRITION

 

Main Campus--Nutrition

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2:30

Shae H.

NUTR 10

11-12:30

Larry B.

NUTR 10

1-6

Larry B.

NUTR 10

3-5

Shae H.

NUTR 10

 

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-12

Larry B.

NUTR 10

1-6

Larry B.

NUTR 10

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

11-1

Larry B.

NUTR 10

11-4 

Rita Z.

NUTR 10

1-5

Shae H.

NUTR 10


Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2:30

Shae H.

NUTR 10

3-5

Shae H.

NUTR 10

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Shae H.

NUTR 10

9-2 

Rita Z. 

NUTR 10

PHYSICS

   

Main Campus--Physics

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2:30

Shae H.

PHYS 10

1-4

Daniel V.

PHYS 2, 6

3-5

Shae H.

PHYS 10

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

1-4

Daniel V

PHYS 2, 6

1-5

Shae H.

PHYS 10

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2:30

Shae H.

PHYS 10

3-6

Shae H.

PHYS 10

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Shae H.

PHYS 10

 

 

 

  

Vacaville Center--Physics

 

 

Monday

 

 

Time

Name

Subjects

9-10:30

Daniel V.

PHYS 2, 6

9-11

Jeffrey S.

PHYS 2

  

Tuesday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-4:30

Alyssa F.

PHYS 2

1:30-6

Jeffrey S.

PHYS 2

 

Wednesday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Alyssa F.

PHYS 2

9-10:30

Daniel V.

PHYS 2,6

9-11

Jeffrey S.

PHYS 2

 

Thursday

 

 

Time

Name

Subjects

12:30-3:30

Alyssa F.

PHYS 2

1:30-6

Jeffrey S.

PHYS 2

 

Friday

 

 

Time

Name

Subjects

9-2

Jeffrey S.

PHYS 2

9-2

Daniel V.

PHYS 2, 6

 

PSYCHOLOGY


*Psychology tutors unavailable Spring 2019*

If you have a need for a tutor in this subject, please see the ASTC staff at any of our three campus locations.

WASTEWATER

 

*Wastewater tutors unavailable Spring 2019*

If you have a need for a tutor in this subject, please see the ASTC staff at any of our three campus locations.